TUTKIMUSSAIRAALAT

 

 

Lastenklinikka, Helsinki (FIN01, FIN02)

Stenbäckinkatu 11, 00290 Helsinki
Postitusosoite: PL 705 00029 HUS
Puh. 09-4711

Tutkijalääkäri: Kirsi Salonen kirsi.salonen@helsinki.fi
Tutkimushoitajat: Susanne Johansson susanne.johansson@helsinki.fi 050-427 2353
Päivi Kleemola paivi.kleemola@hus.fi 050-427 4985




Jorvin sairaala, Espoo (FIN03)

Turuntie 150, 02740 Espoo
Puh. 09 - 4711

Tutkijalääkäri: Sanne Kiiveri sanne.kiiveri@hus.fi
Diabeteshoitaja: Rea Jussila
rea.jussila@hus.fi

 

 

 

Kymenlaakson keskussairaala, Kotka (FIN04)

Kotkantie 41, 48210 Kotka
Puh 05-22051

Tutkijalääkäri: Sirpa Tenhola sirpa.tenhola@carea.fi
Tutkimushoitaja:Teea Tiilikainen teea.tiilikainen@carea.fi
Ravitsemusterapeutti: Harriet Kupiainen harriet.kupiainen@carea.fi

 

 

 

Päijät-Hämeen keskussairaala, Lahti (FIN05)

Keskussairaalankatu 7, 15850 Lahti
Puh. 03 - 81911

Tutkijalääkäri: Pia Salonen
pia.salonen@phsotey.fi
Tutkimushoitaja: Maarit Vesanto maarit.vesanto@phsotey.fi

 

 

 

Tampereen yliopistollinen sairaala, Tampere (FIN06)

Osoite: FINN MEDI 3, 1 krs
Lastentautien tutkimuskeskus
Biokatu 10 33521 TAMPERE
Postitusosoite: PL 2000 33521 Tampere
Puh. 03 - 311 611

Tutkimushoitaja: Sinikka Jäminki sinikka.jaminki@pshp.fi
Tutkimushoitaja: Merja Koskinen merja.koskinen@pshp.fi

 

 

Satakunnan keskussairaala, Pori (FIN07)

Sairaalantie 3, 28500 Pori
Puh. 02 - 62 771

Tutkijalääkäri: Samuli Ylitalo samuli.ylitalo@satshp.fi
Tutkimushoitaja: Anne-Mari Kangaskolkka-Keskilohko
anne-mari.kangaskolkka@satshp.fi
Ravitsemusterapeutti: Virpi Järveläinen virpi.jarvelainen@satshp.fi

 

Keski-Suomen keskussairaala, Jyväskylä (FIN08)

Keskussairaalantie 19, 40620 Jyväskylä
Puh. 014 - 269 1811

Tutkijalääkäri: Ilkka Paalanen ilkka.paalanen@ksshp.fi
Tutkimushoitaja: Marika Hokkanen marikaanneli.hokkanen@ksshp.fi


 

Etelä-Pohjanmaan keskussairaala, Seinäjoki (FIN09)

Hanneksenrinne 7, 60220 Seinäjoki
Puh. 06 - 415 4111

Tutkijalääkäri: Timo Talvitie
timo.talvitie@seinäjoki.fi
Tutkimushoitaja: Tiina Kultti
tiina.kultti@epshp.fi
Ravitsemusterapeutti: Maija Väärämäki maija.vaaramaki@epshp.fi

 

Hyvinkään sairaala, Hyvinkää (FIN10)

Sairaalakatu 1, 05850 Hyvinkää
Puh. 019 - 45851

Tutkijalääkäri: Kaija Lindström
kaija.lindstrom@hus.fi
Tutkimushoitaja: Pirjo Koivula
pirjo.koivula@hus.fi

 

Kuopion yliopistollinen sairaala, Kuopio (FIN11)

Puijonlaaksontie 2, 70211 Kuopio
Puh. 017 - 173 311

Tutkijalääkäri: Hanna Huopio
hanna.huopio@kuh.fi
Tutkijalääkäri: Jouni Pesola jouni.pesola@kuh.fi
Ravitsemusasiantuntija: Anne Björk anne.bjork@kuh.fi

 

 

Oulun yliopistollinen sairaala, Oulu (FIN12)

Kajaanintie 50, 90220 Oulu
Puh. 08 - 315 2011

Tutkijalääkäri: Riitta Veijola
riitta.veijola@ppshp.fi
Tutkijalääkäri: Päivi Tapanainen paivi.tapanainen@ppshp.fi
Tutkimushoitaja: Teija Mykkanen teija.mykkanen@ppshp.fi
Tutkimushoitaja: Minna-Liisa Koivikko
minna-liisa.koivikko@ppshp.fi

 

 

Kanta-Hämeen keskussairaala, Hämeenlinna (FIN13)

Ahvenistontie 20, 13530 Hämeenlinna
Puh. 03-6291

Tutkijalääkäri: Alar Abram
alar.abram@khshp.fi
Tutkimushoitaja: Senja Jovio
senja.jovio@khshp.fi


 

Vaasan keskussairaala, Vaasa (FIN14)

Osoite: Hietalahdenkatu 2-4, 65130 Vaasa
Puh. 02 - 323 1111

Tutkijalääkäri: Erik Popov
erik.popov@vshp.fi
Tutkimushoitaja: Päivi Lehtimäki paivi.lehtimaki@vshp.fi

 

 

Etelä-Karjalan keskussairaala, Lappeenranta (FIN15)

Valto Käkelänkatu 4, 53130 Lappeenranta
Puh. 05 - 352 000

Tutkijalääkäri: Ritva Virransalo ritva.virransalo@pp.inet.fi
Tutkimushoitaja: Minna Luoto
minna.luoto@eksote.fi
Ravitsemusterapeutti: Nina Laaksonen nina.laaksonen@eksote.fi

Mikkelin keskussairaala, Mikkeli (FIN16)

Osoite: Porrassalmenkatu 35-37, 50100 Mikkeli
Puh. 015 - 3511

Tutkijalääkäri: Päivi Nykänen paivi.nykanen@esshp.fi
Tutkimushoitaja: Terttu Särkkä terttu.sarkka@esshp.fi
Ravitsemusterapeutti: Heli Pyrhönen heli.pyrhonen@esshp.fi

 

 

Alku | International site